Japansk ansigtsmassage

Japansk ansigtsmassage

Hvad er ansigtsmassage og zoneterapi godt for?

Japansk ansigtsmassage og zoneterapi er en terapeutisk metode til bearbejdning af årsagen til kroppens organiske, fysiske, psykiske ubalancer og ‘fejlfunktioner’. Gennem præcis stimulering af zoner og punkter i ansigtet afbalanceres og understøttes kroppens egne healingsprocesser. Behandlingen er særligt effektiv ved fx stress, væskeophobning, hovedpine, sure opstød, angst eller manglende selvtillid for at nævne nogle.

Effekt: Afbalancering af nervesystem og organfunktion. Styrker kropslig og mental balance. Øger velvære og energiflow.

Hvordan foregår behandlingen:

En behandling varer ca. 50 min., og tager udgangspunkt i en kort samtale, om dét du har brug for hjælp til. Herefter ligger du dig på briksen fuldt påklædt, med lukkede øjne og slapper af.

Hybenkerneolie smøres forsigtigt ind i hele ansigtet, og terapien udføres ved manuel stimulering af bestemte punkter og zoner på huden i ansigtet. Der arbejdes med organer, centralnervesystemet, meridianbaner, blod- og lymfekredsløb ved stimulering af ubalancer i forhold til dit behov.

Ansigtet renses af med skintonic og huden afkøles med 2 Himalaya saltstenskugler.

Ansigtsmassage og zoneterapi afbalancerer hele kroppen og dens organer og virker dejligt afslappende – ren nydelse.

Hvad skal du forberede?

Der er ingen forberedelse. Dog må du ikke modtage behandling, hvis du har et forkølelsessår, er gravid før 12. uge eller har feber.

Produkter jeg anvender:

  • Hybenkerneolie koldpresset
  • Skintonic (Mellisa)
  • Himalaya saltstenskugler